ABC zdrowej żywności

Niektóre potrawy mogą pozornie wyglądać na zdrowe, choć wcale takie nie są. Warzywa i owoce, uznawane powszechnie za najzdrowszy element codziennej diety, mogą zawierać związki chemiczne, które nie są korzystne dla naszego zdrowia. Dowiedz się, co dietetycy uważają za zdrową żywność oraz jaka jest różnica między żywnością naturalną, a przetworzoną.

Czym jest zdrowa żywność

Zdrowe odżywianie opiera się na naturalnych produktach, w których główny składnik jest nieprzetworzony i nie zawiera żadnych dodatków. Zdrowa żywność to taka, która w składzie ma jedynie nazwę produktu. Na przykład sok pomarańczowy powinien zawierać tylko wyciśnięty z pomarańczy płyn, bez dodawania wody, cukrów, czy innych substancji słodzących lub konserwantów. Warto zapamiętać następującą zasadę – im mnij składników zawiera etykieta, tym lepiej. Zakupy produktów spożywczych warto robić na targach, u lokalnych producentów, a nie w supermarketach, do których trafia żywność z wielkich, zmechanizowanych zakładów, często stosujących pestycydy i konserwanty. Lepiej przygotowywać napoje i potrawy samemu w domu, wykorzystując sprawdzone składniki, niż kupować gotowe, wysoko przetworzone produkty.

Jak rozpoznać zdrową żywność

Czym warto się sugerować podczas robienia zakupów? Po jaką żywność warto sięgać, aby rzeczywiście była ona zdrowa? Istnieje kilka cech żywności, które świadczą o jej jakości i gwarantują, że produkty te są naturalne i zdrowe.

  • Żywność organiczna

Organika nie przenosi żadnych związków chemicznych w całym procesie produkcyjnym, takich jak na przykład pestycydy. Żywność organiczna jest zdrowsza, ponieważ unika składników nienaturalnych, które mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

  •  Żywność integralna

Ziarna i zboża, które nie zostały rafinowane przez przemysł, są dostarczane do konsumentów w całości. To sprawia, że są bogatsze w błonnik i wiele innych pozytywnych składników odżywczych.

  • Żywność naturalna

Powstaje w sposób naturalny, nie zawiera sztucznych dodatków, nie jest modyfikowana czy sztucznie przetwarzana.

Powyższe produkty są przykładem zdrowej żywności. Zdrowa żywność to taka, która odżywia twoje ciało i pozytywnie wpływa na twój umysł.

Prowadzenie zdrowej diety

Wybór zdrowych produktów i prowadzenie zdrowej diety wcale nie musi wiązać się z restrykcyjnym przestrzeganiem zasad i rezygnacją z tego, co jest smaczne. Możliwe jest otrzymanie zdrowego i smacznego jedzenia, wykorzystując kreatywność i wybór odpowiednich składników. Jeśli chcemy nadać smak naszym potrawom, stosujmy naturalne zioła zamiast niezliczonej ilości soli. Każdy, kto chce zainwestować w zdrową dietę, ale nie chce tracić przyjemności z jedzenia, musi pamiętać, że lepsze poznanie żywności, jej składników odżywczych i korzyści zdrowotnych to pierwszy krok w kierunku zdrowego odżywiania.